pro 32 bitové Windows
C 1998-99 Nino Porcino, ninopo@tin.it
http://ninopo.freeweb.org
Verze 3.0
Hellschreiber od IZ8BLY je program pro Windows, určený k vysílání a příjmu signálů Hell na radioamatérských pásmech. Pro získání znalostí o tomto fascinujícím módu navštivte Webovou stránku Fuzzy Modes. Software Hellschreiber od IZ8BLY bylo vyvinuto na základě informací z tohoto serveru a dalších, poskytnutých Murrayem ZL1BPU.
Hellschreiber od IZ8BLY je volný software. Můžete jej volně kopírovat a šířit, nesmíte jej však nijak modifikovat a nesmíte jej prodávat. Pokud poskytujete tento software někomu jinému, poskytujte originální komprimovaný soubor. Jakékoliv komerční šíření software bez výslovného písemného souhlasu autora je přísně zakázáno.
Pokud používáte tento program, spojte se s autorem, který přivítá Vaše připomínky a podporu ke zlepšení programu. Finanční podpora je ovšem vítána, ale postačí i přátelský E-mail nebo pohlednice.
Autora kontaktujte na:
E-mail: ninopo@tin.it
Web: http://ninopo.freeweb.orgnebo poštou:
Nino Porcino, IZ8BLY
Via dei Tulipani 21
89133 Reggio Calabria
ITALY - EUROPEChcete-li autora kontaktovat na pásmu, zkuste to během víkendu (So - Ne) módem Feld Hell na kmitočtu 14063.5 kHz LSB okolo 13:00 UTC.
Poděkování patří těmto spolupracovníkům:
Murrayovi ZL1BPU za poskytnuté technické informace a tvorbu tohoto helpu
Paulovi PA0OCD and Vilnisovi YL2KF za testování na pásmech a pěkná spojení
Peterovi G3PLX za pomoc při vývoji rutiny PTT a souborů fontů
Koosovi PA0KDF za originální Hellschreiberové fonty
Lionelovi G3PPT za vynikající FFT vodopád
Heinzovi DJ6SY za překlad helpu do němčiny
Josefovi OK2WO za překlad helpu do češtiny
Raimonovi EA3EZO za překlad helpu do španělštiny
Alovi WD5GNR za ovladače PTT z PSKGNR
JA6AQV, JR6FQF a JA4HM z Kamnon-Yamaguchi SSTV Lab za překlad helpu do japonštiny
Bobovi Furzerovi K4CY za propojení s programem Logger
Pro používání programu budete potřebovat:
- počítač PC s Windows 95T, Windows 98T nebo Windows NTT.
- 16 bitovou zvukovou kartu, pracující pod Windows
- KV transceiver, nejlépe vybavený VOXem
- (volitelně) interface Hamcomm nebo podobný obvod pro ovládání PTT, případně interface pro ovládání transceiveru (CAT)
Pokud čtete tento soubor, pak jste patrně neměli problémy s instalací. Pro odinstalování programu použijte Ovládací panely/Přidat nebo ubrat programy ve Windows. Před instalací nové verze programu vždy odinstalujte starou verzi.
Spojte nf výstup transceiveru s linkovým nebo mikrofonním vstupem zvukové karty. Spojte výstup zvukové karty s mikrofonním nebo s přídavným (auxiliary) nf vstupem transceiveru. Některé transceivery nemohou používat VOX při připojení nf signálu na přídavný vstup. Izolační nf transformátorky mezi počítačem a transceiverem jsou vřele doporučeny. Použijte Ovládací panely Windows k seřízení vstupní a výstupní úrovně zvukové karty. Úrovně lze seřizovat také z programu, jak uvidíte dále.
Máte-li přístup do Internetu, najdete detailní popis instalace programu na adrese http://www.qsl.net/zl1bpu/FUZZY/IZ8setup.html.
Pokud nemůžete používat VOX, musíte si zhotovit obvod pro ovládání PTT. Transceiver může být klíčován signály RTS nebo DTR z některého volného seriového portu COM1 až COM4. Příslušný port nastavte v menu
File|Preferences
. Potřebný obvod se skládá z tranzistoru NPN s otevřeným kolektorem, seriového rezistoru 10 k v bázi a ochranné diody mezi bází a zemí. Stejný obvod je používán ve známém interface "Hamcomm", často používaném pro RTTY nebo SSTV, a budete jej používat v řadě dalších podobných programů. Pokud jej máte, můžete jej samozřejmě použít a ušetřit si práci. Další možností je využití interface pro ovládání transceiveru z počítače (obvodu CAT) a některého z programů PSKGNR od WD5GNR nebo Logger od K4CY.
![]()
Software IZ8BLY používá transceiver v módu SSB. Pro provoz Feld-Hell není důležité, jestli použijete LSB nebo USB - volba bude záviset na použitém filtru v transceiveru nebo na domluvě s operátorem protistanice (toto byste si měli ujasnit na začátku provozu kvůli případnému QSY). Některé transceivery lze snadno upravit pro použití úzkého CW filtru při příjmu SSB. Pokud to nelze zařídit jinak, můžete zkusit provoz split: přijímat CW s úzkým fitrem a vysílat SSB. V tomto případě musíte zvolit správný CW zázněj pro naladění RX.
Některé módy jsou závislé na použitém postranním pásmu. Platí to pro C/MT Hell, FSK-Hell a Duplo-Hell. Při použití USB je vyšší modulační tón vysílán jako vyšší vf kmitočet.
Stiskněte CTRL+P nebo zvolte "Preferences" z menu a otevřte okno pro nastavení konfigurace programu. Toto okno se skládá z řady tabulek, které odpovídají jednotlivým módům, jejichž nastavení můžete měnit. Nastavení bude uloženo v textovém souboru
IZ8BLY.INI
.
General:
- Callsign: Váš volací znak - bude používán pro CW identifikaci, volání CQ a v makrech ($QRZ).
- Enable waterfall display: Můžete vypnout vykreslování vodopádu v levém dolním okraji obrazovky, pokud používáte pomalý počítač. Nejdříve však zkuste zvýšit hodnotu proměnné "BlockLenMultiplier" v souboru IZ8BLY.INI, tato hodnota určuje zatížení CPU a plynulost zobrazení.
- Slant Correction: Pokud je hodinový kmitočet vaší zvukové karty nepřesný, můžete zadat korekční faktor, který odstraní zešikmení řádků přijímaných a vysílaných signálů. Tento faktor může být určen manuálně, nebo s pomocí techniky vyžadující naladění na přesný časový a kmitočtový standard, jako je WWV a pod. (viz volbu "slant correction mode", popsanou dále). Hodnota Slant Correction určuje počet datových vzorků, které jsou zpracovány správně před jedním chybným: např. hodnota 500 znamená, že karta udělá 1 chybu na každých 500 vzorků (při vzorkovacím kmitočtu 22 050 Hz). Můžete vložit kladnou nebo zápornou hodnotu podle toho, je-li karta rychlejší nebo pomalejší, než by měla být. Vložení hodnoty 0 vypne tuto funkci. Před zavedením korekce se přesvědčete, že je to opravdu VAŠE karta, která je nepřesná, protože můžete přijímat šikmé řádky od protistanice s nepřesnou kartou. Chcete-li mít jistotu, proveďte test s pomocí standardního signálu (viz dále).
- Idle character: ASCII kód znaku, který bude vysílán, pokud je vysílač ve stavu idle, t.j. zatím není vysíláno další slovo (píšete je na klávesnici), ale vysílač by měl něco vysílat, aby zůstal zaklíčován a zajistil fázovou návaznost na předchozí vysílané slovo. Například: je-li idle znak 32, budou vysílány mezery, při 46 budou vysílány tečky a pod. Vysílání viditelných znaků má tu výhodu, že pomalejší písaři tím dávají najevo, že stále vysílají, že neusnuli, nebo že signál nezmizel třeba vlivem QSB...
- Detect slow typing: Tato vlastnost přidává navíc mezeru o šířce jednoho pixelu mezi písmena, pokud píšete příliš pomalu do vysílacího bufferu. Tím, že se zvětší šířka písmen, se pomáhá, aby buffer nezůstával prázdný, a navíc se zlepšuje čitelnost textu. Pokud je buffer plněn odpovídající rychlostí, není nutné tyto mezery doplňovat a text je vysílán normálně. Tak je zajištěno komfortnější psaní bez strachu z prázdného bufferu a častého vysílání znaků idle.
- Force uppercase: Tato volba zajistí, že vysílaný text bude obsahovat pouze velká písmena, nezávisle na nastavení Caps Lock na klávesnici. Vysílání malých písmen je v Hellu nevhodné, protože obvykle nerespektují zásadu dvou shodných sousedních pixelů a rovněž nebyly obsaženy ve znakové sadě originálního Hellschreiberu. Také nejsou dobře čitelné pro DX, takže je lépe se jim vyhnout.
- Computer Speed: je použit pro přizpůsobení vlastností programu k výpočetním schopnostem vašeho počítače. Při použití pomalého počítače mohou být některé funkce nebo vlastnosti programu omezeny.
- Line wrapping: Omezení ztráty části textu jeho rozdělením u pravého okraje. Malá část přijímaného textu je zkopírována na novou řádku. Nastavte šířku této části (v obrazových bodech - pixelech). Doporučená hodnota je 14 pixelů (dva znaky Feld-Hellu).
PTT:
- PTT Port: volba metody zaklíčování vysílače. Zvolte "None", používáte-li VOX. Používáte-li seriový interface Hamcomm, zvolte odpovídající port (COM1-4). Používáte-li ovládání transceiveru z počítače pomocí obvodu CAT, můžete použít některý z ovladačů od Ala Williamse WD5GNR http://www.al-williams.com/wd5gnr/pskgnr.htm nebo program Logger od Boba Furzera K4CY http://www.itis.net/golist/download.htm .
- PSKGNR/LOGGER options: volby pro použití ovladačů PSKGNR nebo Logger pro PTT (viz výše). Program location je jméno spustitelného programu pro klíčování tcvr (na př. kptt.exe pro Kenwood), který bude nahrán, pokud je zvoleno Load at startup. Close on exit zajistí jeho zavření při ukončení programu.
- Beep when PTT off: Počítač může krátce "pípnout" pomocí reproduktoru na konci vysílaného textu. To je užitečné v případě, že používáte ruční přepnutí z vysílání na příjem. Pozor v případě, že pípání počítače je přesměrováno na zvukovou kartu, pak by toto pípnutí bylo vysíláno! V tomto případě zrušte přesměrování nebo lépe pípnutí vůbec nepoužívejte.
Modes:
- CW Speed: Rychlost vysílání CW a CWID ve slovech za minutu (vztažena ke slovu "PARIS")
- PSK Hell:
- PSK Hell používá k vysílání signálu jeden tón, jehož fáze je reverzována (obrácena o 180°) pro každý bílý obrazový bod, a naopak není reverzována pro černý bod. Pro nastavení zobrazení neplatí nastavení normálního Hellu, takže můžete použít nastavení Display pro ostřejší nebo hladší zobrazení přijímaného textu.
- Reduce power on idle or space characters - tato funkce sníží vysílaný výkon, pokud nejsou vysílány znaky (jinak by byl vysílán plný výkon). Je-li tato funkce zapnuta, zní signál podobně jako Feld-Hell, což při příjmu umožní sledovat, jaký je odstup signálu od šumu, pronikajícího mezi slovy.
- FSK Hell:
- V módu FSK Hell jsou použity dva tóny pro vykreslení bodu, jeden pro černý a druhý pro bílý bod. V každém okamžiku je vysílán jen jeden tón.
- Full negative image: Pokud zvolíte tuto možnost, bude vysílán úplný negativní obraz každého znaku, obsahující černé i bílé tóny. Normálně je vysílán pouze černý "obrys" znaku, obsahujícího bílé tóny (pro snížení zatížení vysílače).
- Silence on idle: Nebude vysílán bílý tón během stavu idle nebo v mezerách, což umožní snížit zatížení vysílače.
- Middle gray value: Hodnota, při které je z přijímaného signálu odstraněna bílá a přidána černá. Zvyšte ji pro ztmavení a snižte pro zesvětlení textu. Rozsah je od 0 (bílá) do 255 (černá).
Tools:
- Log program: Můžete specifikovat váš oblíbený deníkový program, který bude přístupný pomocí volby "Log program" v menu "Tools" nebo po stisknutí CTRL+G. Použijte tlačítko "Browse" k nalezení cesty ke spustitelnému souboru. Můžete zde rovněž doplnit parametry programu, jako je název deníku, který se s programem otevře (pokud to váš program umožňuje) a pod.
- Mixer program: Můžete specifikovat ovládací program zvukového mixéru, který je volán při stisknutí tlačítek "Input volume" a "Output volume". Nastaven je program "SNDVOL32", což je standardní utilita Windows. Pokud vaše zvuková karta používá jiný program, můžete zde napsat jeho název (nebo použijte tlačítko "Browse" pro nalezení příslušného spustitelného souboru).
- PSK31 program: Zde můžete specifikovat program pro PSK31, který můžete rychle spustit stisknutím CTRL+K nebo pomocí menu. Použijte tlačítko "Browse" pro nalezení příslušného spustitelného souboru.
- MT63 program: Zde můžete specifikovat program MT63 Terminal od IZ8BLY, který můžete rychle spustit stisknutím CTRL+M nebo pomocí menu. Použijte tlačítko "Browse" pro nalezení příslušného spustitelného souboru.
Menu
Kliknutí na volby menu (nebo výběr pomocí ALT a písmena) zviditelní tato nastavení:
FILE Menu
- Load Font (CTRL+F) umožní výběr některého z nainstalovaných fontů Windows a změnu velikosti vysílaných znaků. Velikost fontů by měla být 14 bodů nebo méně. Menší fonty budou vysílány rychleji, ale budou hůře čitelné. Program nabízí dva typy fontů: standardní fonty Windows a speciální fonty Hell. Win98 aWin95 Plus! mohou načíst fonty ve stupních šedé. Pokud je zvolena volba "vyhlazených znaků", mohou být vysílány stínované fonty. Úrovně šedé jsou vysílány se sníženým výkonem. Otevřte Ovládací panely/Obrazovka a zkontrolujte, zda je nastavena volba "Vyhladit hrany obrazovkových písem".
Fonty, určené pro Hell, jsou speciálně navrženy pro docílení minimální šířky pásma při vysílání a pro zajištění co nejlepší čitelnosti textu.To je zajištěno tím, že je vysíláno 14 bodů na sloupec tak, že vždy nejméně dva sousedící body jsou shodné. Používejte tyto fonty přednostně před fonty Windows pro snížení potřebné šířky pásma. Následující fonty jsou dodávány s programem:
FELDHELL.FON Standardní sada fontů Hell, vytvořená G3PLX. Obsahuje pouze velká písmena. FELDNARR.FON Standardní font, ale asi o 14% rychlejší, protože písmena jsou oddělena jen jedním pixelem (jinak dvěma). Obsahuje velká i malá písmena. Používejte při dobrých podmínkách a jste-li dobrými písaři. Obsahuje obrázkové znaky. FELDWIDE.FON Standardní font modifikovaný tak, aby byl o dva pixely širší pro lepší čitelnost při špatných podmínkách. Vhodný pro pomalé písaře. Obsahuje velká i malá písmena. FELDLITL.FON Redukovaná verze standardního fontu (pouze 4 pixely široká), vytvořená pro místní spojení. Velmi rychlá, ale nečitelná při špatných podmínkách. FELDFAT.FON Zesílená verze standardního fontu s velkými i malými písmeny. Velmi dobře čitelný pro DX. FELD-DX.FON Je to standardní font, ale místo malých písmen jsou velká s dvojitou šířkou. FELDREAL.FON Reálný font, používaný starými mechanickými dálnopisy Hell. Neobsahuje malá písmena, ale při jejich volbě jsou písmena oddělena jedním pixelem na rozdíl od standardního oddělení dvěma pixely (při volbě velkých písmen). FELDLOW.FON Tento font byl vytvořen z "Feldnarr.fon" zvětšením a zesílením vertikálně. Font potřebuje menší šířku pásma a je lépe čitelný při DX provozu. Všechny znaky jsou o 2 pixely delší a obsahují, pokud možno, vždy 3 sousední tmavé pixely vertikálně. Obsahuje obrázkové znaky. FELDVERT.FON Je to vertikálně rozšířený "Feldnarr.fon". Je dobře čitelný a jako jediný font dodržuje pravidlo 2 sousedních tmavých pixelů i u malých písmen. Obsahuje obrázkové znaky. FELDSTYL.FON Alternativní verze předcházejícího "Feldvert.fon". FELDMODERN.FON Moderní verze fontu Feld Hell, snad lépe odpovídající počítačovému věku. FELD7x7.FON Font s rozlišením 7x7. Je automaticky zapnut jako jediný při PSK-Hellu. FELD7x7n.FON Užší (rychlejší) verze fontu FELD7x7. SMTHELL.FON Tento font není určen pro Feld Hell, ale pro S/MT Hell. Znaky v bodové matici 5x7 byly navrženy Murrayem ZL1BPU. Je doporučeno používat standardní fonty (FELDHELL nebo FELDNARR), resp. jejich odvozeniny, protože se jedná o replikace tradičních fontů Hell, které jsou stále nejlepší - rychlé a snadno čitelné. Mnoho nadšenců je přesvědčeno, že tyto speciální fonty jsou jednou z nejdůležitějších vlastností Hellu. Byly navrženy velmi šikovně tak, aby byly co nejlépe čitelné v silném rušení, a aby každý znak byl unikátně definovatelný bez zaměnitelnosti. Navíc, potřebná šířka pásma pro tyto fonty je minimální díky tomu, že i když se používá rozlišení 14 x 7, šířka pásma odpovídá rozlišení 7 x 7, protože tmavé pixely ani světlé mezery mezi nimi nejsou nikdy vysílány jako samotné (tj. vždy nejméně dva společně).
Poznámka: Pro všechny fonty z rodiny "Feld" je použito dodatečné zpracování výstupního signálu s kosinovým zaoblením obálky. Tak je snížena šířka pásma vysílaného signálu na teoretické minimum. Toto není a nemůže být použito pro fonty Windows, což způsobuje, že jejich vysílání potřebuje více než čtyřnásobnou šířku pásma - používejte je proto jen velmi opatrně.
- Load palette. (CTRL+L) Výběr různých souborů barevných palet (*.pal) dovoluje využívat různá barevná schémata pro přijímací displej. V těchto souborech jsou určeny hodnoty RGB pro všech 256 stupňů úrovně přijímaného signálu. Můžete si také vytvořit svoji vlastní barevnou paletu, tvořenou různými barvami, s různým kontrastem a hodnotou gamma. Formát souborů barevných palet je jednoduchý textový seznam 256 hodnot - viz některý ze souborů .pal jako příklad. Výběr palety má velký vliv na citlivost na šum pozadí signálu, takže můžete experimentovat pro dosažení co nejlepších výsledků ve vašich podmínkách.
- Preferences (CTRL+P) umožní nastavení volitelných vlastností (viz konfigurace).
- Stand by (CTRL+B) zastaví funkci programu, uvolní zvukovou kartu a klíčovací port a minimalizuje program na tlačítkovou lištu Windows. Tento režim vám umožní dočasně pracovat v jiném programu (např. PSK31). Při přepnutí zpět se zapne opět program Hellschreiber.
- Exit ukončí běh programu.
Menu MODE
Můžete zvolit některý z těchto druhů provozu:
- Feld Hell (F1) - tradiční klíčování ano/ne (CW), navržené Rudolfem Hellem v třicátých letech. Tónový zázněj je vyslán jako černý pixel, žádný tón je bílý pixel (obrazový bod). Jednotlivé pixely jsou získány skanováním ve sloupcích zespoda nahoru a zleva doprava rychlostí 122,5 Baudů (při standardní přenosové rychlosti). Je vysíláno 14 bodů v každém sloupci.
- PSK Hell (F2) - zcela nový mód s vynikajícími vlastnostmi přináší citlivost systému PSK (Phase Shift Keying), podobně jako PSK31, při zachování robustnosti a "Fuzzy" vlastností Hellschreiberu. Bílé body jsou vysílány s reverzací fáze signálu pro každý bod, kdežto černé body jsou vysílány bez reverzace. Vzhledem k tomu, že software pro příjem není závislé na amplitudě signálu, nabízí PSK Hell markantní zvýšení citlivosti. PSK Hell pracuje se stejnou rychlostí psaní znaků a se stejným tónovým kmitočtem jako Feld-Hell, ale používá speciální redukovaný font a nižší Baudovou rychlost (105 Baudů) pro snížení šířky pásma. PSK Hell je užší než Feld-Hell (asi 120 Hz) a je výborný pro QRP DX. PSK Hell vyžaduje přesnější ladění (okolo 20 Hz) a je citlivý na posun kmitočtu. Uvědomte si, že zatížení vysílače při tomto módu je okolo 90 %. To je problém, který můžete omezit používáním menšího výkonu vysílače.
- C/MT Hell (F3) - souběžný multitónový Hell - všechny pixely ve vertikálním sloupci jsou vysílány současně, každý pixel jiným kmitočtem, takže dekódování je možné pomocí vodopádu. Tento mód není příliš citlivý, protože vf výkon je sdílen několika tóny, ale je velmi odolný proti šumu a rušení. Implementace C/MT Hellu v této verzi je kompatibilní s verzí pro EVM.
- FSK Hell (F4) - pracuje jako normální Feld-Hell s tím rozdílem, že pro přenos bílých pixelů je používán druhý tón, posunutý o 245 Hz. Oba tóny nejsou nikdy vysílány současně, takže jsou okamžiky, kdy není vysílán žádný tón (na rozdíl od RTTY FSK). Tento mód může pomoci při špatných příjmových podmínkách, ale potřebná šíře pásma je podstatně větší, neodpovídající dnešním přetíženým pásmům (je to vlastně vysílání na dvou kmitočtech). Zatížení vysílače se také podstatně zvýší, ale ne na 100%, jak by se zdálo, protože druhým tónem jsou vysílány pouze "obrysy" bílých ploch (samozřejmě pokud nezvolíte vysílání plného negativního obrazu, kdy je zatížení 100% jako u RTTY). Tento mód je závislý na nastavení postranního pásma. Vysílání FSK Hell může být přijímáno normálními systémy Feld-Hell (rovněž pomocí starých mechanických dálnopisů Hell), je-li druhý tón vhodným naladěním odfiltrován.
- Duplo Hell (F5) - v tomto módu jsou tóny pro značku a mezeru použity pro vysílání dvou pixelů současně. Dva sloupce znaku jsou vysílány současně, tón pro značku vysílá levý a tón pro mezeru pravý pixel. Rychlost vysílání zůstává stejná a trvání pixelů je při tomto módu dvojnásobné, což umožňuje lepší vyhodnocení při příjmu a odpovídá nižší úrovni šumu. Vyšší zdvih je více odolný proti rušení, ale je více ovlivněn selektivním únikem. Tento mód je rovněž závislý na nastavení postranního pásma.
- CW (F6) - normální kódování Morse (vysílání je použito pro CW identifikaci). Vysílání pracuje obdobně jako při normálním Hellu, pokud píšete text do vysílacího bufferu. Přijímaný signál je vidět na obrazovce jako čárky a může být dekódován zrakem. V této verzi není obsažen dekodér CW.
Menu TRANSMIT
- Stop (CTRL+X) zastaví okamžitě vysílání. Pokračováním v psaní do okna TX se znovu spustí vysílání.
- Clear TX buffer (CTRL+C) zastaví vysílání a vymaže vysílací buffer.
- Send file (CTRL+S) zapne dialog pro otevření textového souboru a jeho vložení do vysílacího bufferu. Například můžete uložit informace o Vaší stanici do souboru a vysílat je jednoduše pomocí tlačítka myši.
- Send CQ call (F9) vysílá standardní sekvenci výzvy CQ.
- Send Tune signal (F8) vyšle plnou úrovní sinusový tón o nastaveném kmitočtu pro účely ladění. Používejte jej pro nastavení výstupní úrovně a výkonu vysílače. Výstupní signál ze zvukové karty nastavte tak, aby nedocházelo k ořezávání signálu.
- Send CW-ID (F10) vyšle váš volací znak Morse kódem pro identifikaci.
- Send opening phrase (F12) vyšle standardní sekvence pro zahájení a ukončení vysílání při spojení. Jestliže zrovna nevysíláte, zapíše se do bufferu zahajovací sekvence:
"RRR RRR <zn_protistanice> DE <vaše_zn> = ",
takže po jejím vložení nebo po stisknutí Enter v Pause módu ihned odpovídáte a získáte přitom čas pro další psaní do vysílacího bufferu. Jestliže zrovna vysíláte, stisknutí zapíše ukončující sekvenci
" = <zn_protistanice> DE <vaše_zn> PSE KN".
Volací znak protistanice je definován v okně deníku pomocí volby F11. Pokud ještě není definován, omezí se sekvence na
"RRR DE <vaše_zn> =" a "= DE <vaše_zn> PSE KN".
Pro zabránění vysílání jiného než aktuálního volacího znaku se naučte kontrolovat pohledem na stavový řádek vpravo dole, jaký volací znak je právě aktuální.Menu RECEIVE
- Start (CTRL+R) zahájí vzorkování a zobrazování přijímaného signálu. Volba je totožná s kliknutím na tlačítko "Paper".
- Stop zastaví příjem. Volba je totožná s opětným kliknutím na tlačítko "Paper".
- Tune to biggest signal (Shift+F12) naladí přijímaný a vysílaný tón na nejsilnější signál, zobrazený na vodopádu. Tato funkce může být užitečná nepoužíváte-li myš.
Menu MACRO
- V tomto menu vidíte nadefinovaná makra a zkratky pro jejich spouštění, viz dále uživatelsky definovatelná tlačítka.
Menu TOOLS
- Pause Mode. Nastavuje režim vysílání napsaného textu. Normálně je každé slovo vysíláno po následující mezeře. Pokud chcete připravovat delší texty během příjmu, zvolte Pause mode. Každý text bude označen hvězdičkou (*) na začátku textu a bude vysílán až po zmáčknutí ENTER. Tak můžete současně s příjmem protistanice připravit odpověď. Tento režim můžete zvolit také dočasně tak, že hvězdičku (*) napíšete jako první znak.
- Auto save bitmap snapshots. Přijímač bude automaticky každé 2 minuty zaznamenávat vzorky přijímaných textů do souborů o velikosti 400 kB a ukládat je v adresáři "Snapshots" pro jejich pozdější zaslání protistanicím poštou nebo E-mailem. Názvy souborů jsou tvořeny datem a časem. Důležitá poznámka: Pokud budete tyto soubory posílat pomocí E-mailu, vyberte jen krátké vzorky, snižte počet barev na 16 a změňte formát souborů na .GIF, což velmi podstatně zmenší jejich velikost.
- Loogbook window (F11) vám umožní zápis údajů o spojení. Každé spojení je zapsáno do souboru HELL.ADI, který je ve standardním formátu ADIF pro umožnění přenosu do jiného deníkového programu. Jestliže máte na pozadí spuštěn program Logger od Boba Furzera K4CY, budou do něj data zapisována automaticky bez nutnosti importu ADIF. Hlavní výhodou přímého zadávání dat na rozdíl od použití externího programu je, že údaje mohou být použity v metapříkazech $OTHER a $OTHERNAME, které jsou používány v makrech (viz kompletní seznam metapříkazů dále). Stisknutím F11 můžete přepínat kurzor mezi oknem deníku a TX bufferem.
- Actual frequency calculator (CTRL+A). Jednoduchá pomůcka pro rychlý výpočet "aktuálního" a/nebo "zobrazeného" kmitočtu. Aktuální kmitočet je skutečně vysílaný, není to kmitočet, zobrazený na stupnici transceiveru. Při LSB je zobrazený kmitočet vyšší a při USB nižší než aktuálně vysílaný, a to o nastavený modulační kmitočet. Pro informování protistanice byste měli vždy používat aktuální kmitočet, protože nevíte, jestli používá LSB nebo USB a jaký má nastaven modulační kmitočet. Tato pomůcka vám také usnadní případnou změnu z LSB na USB (nebo naopak), pokud jste rušeni opačným postranním pásmem blízké stanice.
- Slant correction mode je pomůcka pro kontrolu a nastavení kmitočtu vaší zvukové karty. Nalaďte váš přijímač na nějakou stanici, vysílající standardní časový a kmitočtový signál, jako WWV, CHU nebo JJY s použitím módu AM. Tyto stanice najdete na kmitočtech 2,5, 5, 10, 15 a 20 MHz i jinde v KV pásmu. V Evropě lze využít stanici RWM (14996,98 LSB), MSF (59 kHz LSB) nebo DCF (76 kHz LSB). Tyto stanice vysílají přesné vteřinové impulsy (tiky), a na displeji, skanovaném rychlostí jednoho sloupce za vteřinu musí být umístěny přesně vodorovně. Jestliže jsou vykresleny šikmo nahoru nebo dolů, napište číslo nebo stiskněte šipky odpovídajícím směrem, dokud nedosáhnete přesného vyrovnání. Vyšší hodnota znamená menší korekci. Zkuste hodnoty okolo 400-500 při menší šikmosti, nebo okolo 100 při velmi šikmé lince. Zápornou hodnotu můžete použít při vyšším hodinovém kmitočtu karty než je správný. Po ukončení nastavení stiskněte tlačítko "Close" a vraťte se do normálního Feld-Hellu. Stisknutím "Reset" nebo vložením hodnoty "0" korekci zrušíte.
Poznámky:
(1) Standardní stanice často mění způsob vysílání každou hodinu. Neslyšíte-li tiky, počkejte na další relaci nebo zkuste jinou stanici.
(2) Tiky po 1/10 vteřiny jsou rovněž dobře použitelné (na obrazovce prostě uvidíte více linek současně).
(3) Tento test je velmi pomalý, takže pro přesné nastavení jej provádějte nejméně 5 minut.
(4) Během testu nespouštějte jiné programy, mohlo by dojít ke skokové změně časové linie!
- SlowFeld receiver vám umožní sledovat pokusy s extrémně pomalými signály programu SlowFeld od Lionela G3PPT. "Slowfeld" je vysílán stejně jako standardní Hell, ale rychlost je drasticky snížena na 2, 1 nebo 0,5 znaků za minutu. Při zapnutí tohoto přijímače úměrně prodlužte časovou konstantu AGC. Mód je používám především pro pokusy se šířením za extrémních podmínek (lze číst signály až 30 dB pod šumem).
- Who is... (CTRL+W) vám umožní rychle vyhledat volací znak v databázi callbooku Hellschreiberu. Pokud jsou příslušné informace známy, objeví se jméno, QTH, lokátor, E-mail a použitý systém stanice. Zašlete prosím případné změny a opravy vašich informací prostřednictvím příslušné stránky na Internetu, nebo je mailujte přímo autorovi programu (také je můžete sdělit při spojení na pásmu). Můžete si sami stáhnout aktuální soubor callbook.htm z Internetu a uložit jej v adresáři "Database".
- View Callbook otevře celý soubor callbooku Hellschreiberu.
- Log program (CTRL+G) spustí váš externí deník (pokud jste jej předtím specifikovali v konfiguraci).
- MT63 (Ctrl+M) přepne Hellschreiber do módu Standby a otevře program Terminál MT63 IZ8BLY, specifikovaný v konfiguraci. Do Hellschreiberu se vrátíte z MT63 stisknutím Ctrl+H. Tak můžete rychle a bez kolizí přecházet mezi těmito programy.
- PSK31 (CTRL+K) přepne Hellschreiber do módu Standby a otevře program PSK31, specifikovaný v konfiguraci. Pro návrat do Hellschreiberu ukončete program PSK31.
Nástrojová lišta
Tlačítko Paper zapne nebo vypne dekódování signálů Hell, které budou zobrazovány na displeji v přijímacím okně. Po zaplnění spodní řádky je tato posunuta výše a nová řádka začíná opět dole zleva.
Tlačítka Set Input/Output Volume zavolá program směšovacího panelu (mixéru) Windows pro nastavení úrovní a jednotlivých vstupů a výstupů zvukové karty.
Nastavte tuto úroveň velmi pečlivě tak, aby nedocházelo k ořezávání signálu. Zvýšením úrovně se váš signál nezesílí - pouze se zhorší jeho čitelnost a zvýší se rušení ostatních stanic na pásmu. Linearita je zvlášť důležitá při vysílání znaků, obsahujích šedé tóny, a při vysílání signálů s kosinovým zaoblením obálky.Přebuzení vysílače může mít tyto nežádoucí důsledky:
- vznik klíčovacích zákmitů (spletrů) kolem vysílaného kmitočtu
- vysílání na harmonických kmitočtech (násobcích) modulačního tónu 980 HzPožádejte dobře slyšitelnou protistanici o posouzení Vašeho signálu a spolupracujte při odstranění případných závad.
Poznámka: Ve Windows 95 je spouštěn stejný panel mixéru pro nastavení vstupní i výstupní úrovně. Na tomto panelu použijte volbu Možnosti/Vlastnosti a zvolte Nahrávání pro nastavení vstupní úrovně signálu pro zvukovou kartu.
Tlačítko Preferences otevře konfigurační nabídku.
Tlačítko Small/Big Letters display zdvojnásobí rozměr znaků v přijímacím okně pro lepší čitelnost.
Tlačítko DX Mode. V tomto módu bude každý sloupek znaku vyslán dvakrát. To zpomalí vysílání na polovinu, ale znatelně zvýší poměr signálu k šumu, vzhledem k vlastnosti oka vnímat dvojité obrysy jako silnější signál vzhledem k šumu. Vlastní rychlost příjmu se nezmění, takže každý přijatý znak bude zobrazen dvakrát tak široký než normálně.
Tlačítko Snapshot zaznamená aktuální obsah obrazovky do bitmapového souboru. Tuto funkci můžete použít alternativně k "Auto save bitmap snapshot" (viz výše).
Tlačítkem AGC můžete zapnout nebo vypnout AGC pro zlepšení příjmu slabých signálů. AGC sleduje špičky signálu a zajišťuje optimální kontrast textu. Můžete také seřizovat odezvu AGC posuvníkem "AGC response" (viz dále).
Posuvník Filter Bandwidth Vám umožní změnit šířku pásma DSP filtru, který zlepšuje vlastnosti při příjmu signálů Feld Hell a CW. S úzkým filtrem snadněji potlačíte rušení, ale přijímaný text bude méně ostrý.
Posuvník AGC response vám umožní modifikovat účinek AGC na slabé signály. Je-li AGC příliš rychlé, může být ovlivněno impuzním rušením, je-li příliš pomalé, můžete ztratit některé znaky vlivem rychlého úniku. Experimentujte pro dosažení nejlepších výsledků.
Okno RX a TX
Přijímací okno zobrazuje několik řádků dvojitě psaného textu. Každý znak vypisován dvakrát nad sebou, což umožňuje vždy zajistit čitelnost znaků, i když fázování mezi vysílačem a přijímačem je zcela náhodné.
Jakmile je spodní řádek plný, obraz se posune nahoru a spodní řádek začne postupně zobrazovat další přijímané znaky. Tento proces probíhá trvale a nezávisle na přijatých slovech nebo písmenech, takže často dochází k rozdělení slova nebo písmene mezi dva řádky. Pro minimalizaci problémů s čitelností rozdělených znaků nastavte funkci "Line wrapping", jak je popsána v konfiguraci.
Vysílací buffer tvoří jeden řádek. Text, napsaný v tomto okně, bude vysílán po ukončení slova mezerou. Stiskněte ENTER nebo napište mezeru jako poslední znak v tomto okně, aby bylo vysláno i poslední slovo. Jestliže zvolíte režim "Pause mode" nebo napíšete hvězdičku (*) jako první znak ve vysílacím okně, pak můžete psát cokoliv během příjmu. Text začne být vysílán až po stisknutí ENTER.
Ve vysílacím bufferu můžete používat také metapříkazy. To jsou obecně používané spouštěcí zkratky, které jsou označeny znakem dolaru ($). Mohou být psány přímo do textu nebo mohou být obsaženy v uživatelem definovaných tlačítkových textech (makrech) nebo v textových souborech, vysílaných pomocí menu.
Metapříkaz Vyslaný text / spuštěná akce $QRZ vlastní volací znak (nastavený v okně preference) $OTHER volací znak protistanice (definovaný pomocí F11) $OTHERNAME jméno operátora protistanice (definované pomocí F11) $OTHERQTH QTH protistanice (definované pomocí F11) $OTHERRST RST přijaté od protistanice (zapsané pomocí F11) $RST RST pro protistanici (zapsané pomocí F11) $CQ vysílání standardní sekvence CQ $CWID vysílání CW identifikace v zemích, kde je to požadováno $UTC časová značka (UTC) $TIME časová značka (místní čas) $DATE datum (odvozený od místního času) $DATEUTC datum (odvozený od času UTC) $$ znak dolar (jinak jej nelze vysílat) $TUNE vysílání sinusového tónu 980 Hz pro ladění,
použijte pro nastavení výstupní úrovně a výkonu vysílače.$FELD přepnutí do módu Feld-Hell $CW přepnutí do módu CW $CMT přepnutí do módu C/MT $FSK přepnutí do módu FSK Hell $DUPLO přepnutí do módu Duplo Hell $PSK přepnutí do módu PSK Hell $Cnn vyslání ASCII znaku číslo nn, např. $C65 vyšle "A" $BUTTONn vyslání textu definovaného pro tlačítko n (v rozsahu 1 až 12) $DXON zapnutí módu DX (dvojité sloupce) $DXOFF vypnutí módu DX (dvojitých sloupců) $NOQSO vymaže volací znak protistanice ($OTHER) $Pn nastaví výstupní výkon (úroveň ze zvukové karty)
v rozsahu 0 (ticho) až 255 (plný výkon). Tento metapříkaz
změní předchozí nastavení mixéru zvukové kartyUživatelsky definovaná tlačítka jsou umístěna pod vysílacím buferem. Můžete měnit jejich obsah a název po kliknutí pravým tlačítkem myši. Zde můžete připravit texty a metapříkazy, které pak lze vysílat kliknutím levým tlačítkem myši nebo stisknutím Ctrl+Fx, jak je napsáno u tlačítek.
Ladící indikátor používá techniku rychlé Fourierovy transformace (FFT) a zobrazuje přijímaný signál jako "vodopád". Červená linka označuje nastavení přijímaného a vysílaného nf kmitočtu. Kliknutím myši na displej můžete tento kmiočet změnit podle potřeby. Pravým tlačítkem myši se vrátíte zpět do výchozího nastavení (1300 Hz). Pro vysílání není doporučeno používat příliš nízké ani vysoké kmitočty s ohledem na linearitu nf zesilovače transceiveru.
Poznámka: jestliže přebudíte vstup zvukové karty při příjmu signálu, indikátor zčervená. V tomto případě použijte tlačítko "Input Volume" a snižte úroveň signálu "line in" nebo "mic" podle potřeby.
Technická data
IZ8BLY - Virtuální Hellschreiber
Základní Podporované módy Feld Hell, PSK Hell, FSK Hell, Duplo Hell, C/MT HELL, Morse
(pouze vysílání)Podporované rychlosti Standardní rychlost a rychlejší nebo pomalejší nastavení Řízení zvukové karty 8 bitové vzorky o kmitočtu 11025 Hz Ovládání PTT Interface Hammcom, VOX nebo seriový interface CAT Přijímač Přijímací algoritmus Šedá stupnice (256 úrovní) Typ filtru Kvadraturní detektor Šířka pásma filtru Volitelná od 75 do 500 Hz Vzorkování filtru Dělitelné 2 (0-5512,5 Hz) Vysílač Typ signálu sinusový 980 Hz do 98% maximální úrovně
začátek a konec pixelu při průchodu nulouFiltrování signálu Kosinový průběh obálky* Šířka pásma 61.25 Hz* v módu Feld-Hell, 105 Hz v módu PSK Generátor signálu Obnovované tabulky signálu Podporované fonty fonty Hellschreiber, fonty Windows,
fonty Windows s vyhlazenými okraji (fonty s šedými tóny)* = pouze při použití fontů Hellschreiber
25.12.98: Verze 0.0 - testy s nahranými signály
01.01.99: Verze 0.1 - první QSO na pásmu [zůstává trvale v autorově paměti]
21.02.99: Verze 0.8 - přidáno CW
28.02.99: Verze 1.0 - přidán C/MT a S/MT Hell, vodopád, nový uživatelský interface
13.03.99: Verze 1.1 - přidán FSK Hell, FeldNar.Fon
20.03.99: Verze 1.2 - FSK přepracován, autoinstalátor, Feldwide.fon, opravena řada chyb
28.03.99: Verze 1.3 - FSK: volba plný negativ/pouze obrysy, kosinová obálka, dva volitelné zdvihy, volitelná střední úroveň šedé, zavedeno tlačítko +/- 3dB; CW: proměnná rychlost a správný poměr tečka/čárka/mezera; soubor .INI: chyba umístění v adresáři, vlastní vytvoření s předem nastavenými hodnotami; vodopád: možnost zapnout/vypnout (pro pomalé počítače); pevný stavový řádek, umožněno vytváření fontů na pozadí.
05.04.99: Verze 1.4 - Opraveny chyby při ukládání snímků obrazovky a v zobrazení vodopádu (nadále neuvidíte efekt "vlnění"). Přidána možnost nastavení rychlosti vodopádu. Přidána nová sekce pro S/MT (stále testovací, sorry). Přidány FELD-DX.FON a FELDLITL.FON. Přidány nové soubory palet. Malé zlepšení kódu.
11.04.99: Verze 1.5 - Přidán FELDREAL.FON, který je používán opravdovými dálnopisy Hell (díky Koosovi PA0KDF za zdrojový kód); přidány další soubory palet (komprimovaný a expandovaný gamma cyan - modrozelená, "švédský" styl od YL2KF - modrá a žlutá); FSK: opravena chyba v "obrysovém" FSK a přidána volba "silence on idle", při které se nevysílá bílý tón ani mezera (takže tcvr může "oddechnout"); zvýšen vodopád pro snazší ladění signálu FSK; opravena chyba, způsobující prudké zešikmení textu v některých situacích, opravena chyba v CW, takže nyní má tečka i čárka stejný tón i při nízkých rychlostech; přeprogramována většina souborů filtrů: nyní maji Feld-Hell filtry 150 pólů a lze nastavovat jejich šířku posuvníkem v okně; zvolený filtr a paleta jsou uloženy v konfiguračním souboru; TX buffer byl přeprogramován, takže lze lépe vysílat celá slova.
18.04.99: Verze 1.6 - Zvolený font a úroveň bias jsou ukládány v konfiguračním souboru; hodnota bias není resetována při změně šířky pásma; změna šířky je zrychlena u pomalých počítačů; přidán (vybrán z několika) cw dekodér (pouze pro testování). Přidána volba menu "Send opening phrase" (F12) která napíše do bufferu "RRR RRR DE ..." (takže můžete něco vysílat, i když právě píšete do bufferu).
28.04.99: Verze 1.7 - Přidáno šest uživatelsky definovatelných tlačítek pro vysílání opakujících se textů (viz $metapříkazy). Digitální AGC, která sleduje špičky signálu a umožňuje příjímat text kontrastněji při úniku nebo při snížení citlivosti RX. CW dekodér je doplněn o záznam amplitudy signálu a proměnnou prahovou úroveň. Metapříkazy ($) pro majákové funkce a další speciální použití.. Nový font "FELDLOW.FON", který je vertikálně zesílen při malé šířce pásma a lepší čitelnosti pro DX. Speciální grafické znaky v některých fontech (autor neprozradil, kde jsou tyto znaky umístěny, jde o určitou legraci při spojení). Volba "idle - klidových znaků" umožní definovat, co bude vysíláno ve stavu "idle", například pokud je kompletováno slovo z klávesnice. Starší zkratka "%%" byla vypuštěna, byly přidány nové rychlosti (4x a 8x pomalejší). Vodopád je o +6dB tmavší. Odstraněna chyba v konfiguraci při použití zesíleného fontu.
07.05.99: Verze 1.8 - přidána dvě uživatelsky definovaná tlačítka navíc (celkem 8, pro zobrazení všech je nutné rozlišení nejméně 800x600), přidána rychlá tlačítka pro "ladění" a "CQ" (F8 a F9), přidáno "Clear TX buffer" (CTRL+C key) - vyprázdění vysílacího bufferu. Opraveny chyby v některých fontech, takže jsou nahrávatelné i pod Windows NT4.0. Maximální výška nahratelných fontů je nyní omezena na 14 pixelů. Opraveny chyby v $metapříkazech a přidány příkzy $button1, $button2, ... které vysílají texty, uložené pod jednotlivými tlačítky. Přidáno skryté menu pro vysílání speciálních znaků, obsažených ve fontu FELDLOW. Příkaz "Send file" si nyní pamatuje cestu k poslednímu vysílanému souboru a ukládá ji v konfiguraci, z těchto souborů jsou odstraněny znaky LF/CR. Přidána možnost nastavení úrovně pro vodopád v menu preference. Přepracována rutina C/MT, takže je lépe kompatibilní s EVM (ovšem stále to není ono). Tlačítko +/- 3dB nyní pracuje rovněž v módech MT. Přidána funkce "Scope display" (F6), která umožňuje sledovat aktivitu v pásmu asi 6 kHz pro monitorování několika kanálů současně. Přidáno tlačítko pro pořízení snímku obrazovky do bitmapového souboru. Přepracovány ikony a odstraněna chyba při DX módu ve FSK. Přidána technika keše pro tvorbu fontů, takže při startu programu se fonty nevytváří, pouze při jejich změně. Přidána databáze volacích znaků a údajů o operátorech (callbook.txt) a funkce "Who is - kdo je" z menu.
19.05.99: Verze 1.9 - Opravena chyba v CW identifikaci. Automatický záznam bitmapových souborů je nyní přednastaven jako vypnutý. C/MT Hell je lépe propracován s použitím 5 různých rychlostí, z nichž jedna je kompatibilní s EVM; nyní lze vysílat "vyhlazené fonty" jako ve Feld-Hellu a tlačítko +/-3dB nyní pracuje i v tomto módu. Změněna linka na novou Murrayovu Webovou stránku. Nové fonty pro S/MT Hell (SMTHELL.FON a SMT2.FON). Změněn formát callbooku na htm, takže nyní může být snadno stahován aktuální soubor z Internetu. Volba rychlosti počítače "Computer Speed" v preferencích umožňuje snadno vybrat správný filtr, odpovídající rychlosti počítače; nové 300 pólové filtry mají velmi strmé boky a potlačení -100dB. Přidán posuvník pro nastavení "zoomu" vodopádu. DX mód (dvojité sloupce) nyní nevyžaduje znovuvytváření fontů a byl přidán i pro C/MT Hell. Dva nové metapříkazy: $DXON a $DXOFF pro ovládání DX módů pomocí definovatelných tlačítek nebo z vysílaných souborů. Přidán německý překlad souboru help (V1.8) od Heinze DJ6SY.
13.06.99: Verze 2.0 - Přidán nový mód "MFSK Hell". Upraven tvar výstupních signálů kosinovým zaoblením obálky při použití fontů rodiny "Feld". Přidány nové fonty "FeldModern" a "FeldVert". Upraven standardní font "FeldHell" od G3PLX pro definitivní odstranění konfliktů s programem pro EVM. Upravena rutina AGC, které je nyní mnohem plynulejší. Malé úpravy některých fontů. Odstraněna chyba, pro kterou nebylo možné v některých fontech vysílat znaky "{ a }". Příznak pro mezerový režim je nyní obsažen v souboru .ini. Přidán český help (překlad Josef OK2WO). První verze souboru častých otázek a odpovědí (F&Q). Přidána detekce pomalého psaní. Přidána korekce šikmosti pro nepřesné karty.
06.06.99: Verze 2.1 - Odstraněny chyby: Odstraněny staré volby pro duplexní karty a příposlech vlastního vysílání, hodnota Bias už není občas vynulována, CWID vrací předchozí mód, DX mód je upraven pro nový mód Duplo Hell, kurzor je umístěn za posledním znakem po vložení tlačítkového textu v Pause mode (*), filtr přijímaného signálu je přednastaven jako zapnutý. Korekce šikmosti nadále negeneruje šum při vysílání, byla odstraněna volba "nahrávání filtru". "Append pause character" přejmenován na jednodušší "Pause mode". Opraven problém v bufferu při detekci pomalého psaní. Nadále nelze obnovovat fonty při vysílání, což způsobovalo havárii programu. V CW módu nadále nelze vysílat znak "idle". Nové vlastnosti: Nový mód Duplo Hell v definitivní verzi. Nadále je zapamatováno a obnovováno umístění a rozměr okna programu. AGC je vypínáno a zapínáno tlačítkem na nástrojové liště, pro spuštění a zastavení příjmu (virtuálního papíru) je používáno jedno tlačítko. Nový dekodér CW s popisem v helpu. Volba Line wrapping - odstraňuje problémy s přerušením textu u pravého okraje řádky. Malá část textu je opakovaně zobrazena na další řádce. Korekce šikmosti s využitím vysílačů přesného kmitočtu a času (WWV). Klávesa F10 pro CWID. Volba "pípnutí při odklíčování" s využitím při manuálním ovládáním vysílače. Help v italštině. Volba spouštění deníkového programu. Zadávání volacího znaku protistanice s využitím pro standardní zahajovací/ukončovací fráze (F11/F12). Urychlení spouštění programu uživatelskou volbou nahrávaných zvukových tabulek. Lepší spustitelný program díky využití nového překladače C++ Builder verze 4.0.
04.08.99: Verze 2.2 - Španělský help (Raimon EA3EZO), klávesová kombinace Ctrl-G pro spouštění deníku, F11 zkopíruje volačku i do schránky pro pozdější vložení do deníku (ve Windows), metapříkaz $NOQSO pro vymazání volačky protistanice, volitelný program pro nastavení zvukové karty, nastavitelný "Scope mode" pro CW MS.
07.08.99: Verze 2.3 - Odstraněna chyba, způsobující "audio buffers" chybu v CW módu.
09.08.99: Verze 2.4 - Přidán výpočet aktuálního kmitočtu
13.08.99: Verze 2.5 - Metapříkaz $Pn pro nastavení výstupního výkonu a $DATEUTC. Dále byl v této verzi přidán mód Standby pro dočasné pozastavení programu a uvolnění zvukové karty a Com portů pro použití jiným programem, opravena chyba při výpočtu kmitočtů, přidáno prohlížení databáze, jednoduchý přijímač pomalého SlowFeld Hellu a zobrazení data a času na stavovém řádku.
16.08.99: Verze 2.6 - Podpora PTT od WD5GNR, rychlé spouštění programu pro PSK31, nový český help.
25.09.99: Verze 2.7
Nové vlastnosti:
- Nový mód PSK Hell, používající reverzaci fáze a rychlost 105 Baudů.
- Nový způsob tónové detekce s použitím kvadraturního detektoru místo filtrů FIR, což umožňuje m.j. plynulou změnu šířky pásma.
- Přepracován C/MT Hell s použitím znakové matice 5x5. Nyní je rychlý a jasně čitelný.
- Nová rutina AGC, zajišťující stálý kontrast s proměnnou odezvou.
- Nové vzorkování 11025 pro TX a 5512,5 pro RX pro menší zatížení CPU. Rychlejší přepisování přijímací obrazovky.
- Volitelně "vnucená velká písmena", nezávisle na stavu Caps Lock.
- Vylepšen vodopád s hladkým zobrazenímva negativních barvách (jako v PSK31).
- Nové sady fontů Feld 7x7 a Feld 7x7n.
- Definování 12 uživatelských tlačítek.
Odstranění chyb/malé úpravy:
- rychlejší CTRL+C (mazání TX buferu)
- tlačítko Preference na nástrojové liště
- tlačítko +/- 3dB změněno na nastavování RX Gain
- DX mód je nyní přednastaven vždy jako vypnutý
- japonský help
- nový španělský help
- odstraněna chyba při rozlišení 2048 bodů v módu Scope display
- odstraněn CW dekodér
23.12.99: Verze 2.8 - přidáno tlačítko pro přepnutí do MT63
24.01.2000: Verze 2.9 - Makra ovládána pomocí Ctrl+F a z menu. tlačítko CQ na panelu. Nový vodopád. Vypuštěn "scope display". Zavedena možnost změny parametru BlocLenMultiplier v souboru INI pro pomalejší počítače.
04.02.2000: verze 3.0 Beta - větší vodopád, proměnná výška tónu, ladění pomocí "označ a klikni". Okno deníku s exportem v ADIF. Metapříkaz $OTHERNAME. Kosinová obálka signálu FSK, Duplo a CW. Kosinová obálka pro všechny nehellové fonty. Zlepšena čitelnost signálů Duplo. C/MT Hell kompatibilní s EVM (vyžaduje rychlejší CPU). Zrušeno obnovování signálových tabulek. Zvětšeny nápisy u tlačítek. Menší změny kódu. Z programu bylo vypuštěno: proměnná rychlost, zdvih 490 Hz pro Duplo a FSK, clarifier pro PSK, nastavení "Bias", 5 tónový C/MT Hell.
23.02.2000: Verze 3.0 finální.
- Komunikace s programem Logger od K4CY
- Zlepšena citlivost PSK-Hellu
- Zajištěno obnovení polohy okna deníku
- Odstraněny chyby předchozí verze 3.0e
Hellschreiber IZ8BLY pro 32
bitou platformu windows
C 1998-99 Nino Porcino, ninopo@tin.it