Hellschreiber IZ8BLY

pro 32 bitové Windows
C 1998-99 Nino Porcino, ninopo@tin.it
http://ninopo.freeweb.org

Verze 3.0


Hellschreiber od IZ8BLY je program pro Windows, určený k vysílání a příjmu signálů Hell na radioamatérských pásmech. Pro získání znalostí o tomto fascinujícím módu navštivte Webovou stránku Fuzzy Modes. Software Hellschreiber od IZ8BLY bylo vyvinuto na základě informací z tohoto serveru a dalších, poskytnutých Murrayem ZL1BPU.


Obsah


Licence

Hellschreiber od IZ8BLY je volný software. Můžete jej volně kopírovat a šířit, nesmíte jej však nijak modifikovat a nesmíte jej prodávat. Pokud poskytujete tento software někomu jinému, poskytujte originální komprimovaný soubor. Jakékoliv komerční šíření software bez výslovného písemného souhlasu autora je přísně zakázáno.

Pokud používáte tento program, spojte se s autorem, který přivítá Vaše připomínky a podporu ke zlepšení programu. Finanční podpora je ovšem vítána, ale postačí i přátelský E-mail nebo pohlednice.

Autora kontaktujte na:

E-mail: ninopo@tin.it
Web: http://ninopo.freeweb.org

nebo poštou:

Nino Porcino, IZ8BLY
Via dei Tulipani 21
89133 Reggio Calabria
ITALY - EUROPE

Chcete-li autora kontaktovat na pásmu, zkuste to během víkendu (So - Ne) módem Feld Hell na kmitočtu 14063.5 kHz LSB okolo 13:00 UTC.

Poděkování patří těmto spolupracovníkům:
Murrayovi ZL1BPU za poskytnuté technické informace a tvorbu tohoto helpu
Paulovi PA0OCD and Vilnisovi YL2KF za testování na pásmech a pěkná spojení
Peterovi G3PLX za pomoc při vývoji rutiny PTT a souborů fontů
Koosovi PA0KDF za originální Hellschreiberové fonty
Lionelovi G3PPT za vynikající FFT vodopád
Heinzovi DJ6SY za překlad helpu do němčiny
Josefovi OK2WO za překlad helpu do češtiny
Raimonovi EA3EZO za překlad helpu do španělštiny
Alovi WD5GNR za ovladače PTT z PSKGNR
JA6AQV, JR6FQF a JA4HM z Kamnon-Yamaguchi SSTV Lab za překlad helpu do japonštiny
Bobovi Furzerovi K4CY za propojení s programem Logger

 

Potřebný hardware

Pro používání programu budete potřebovat:

Instalace

Pokud čtete tento soubor, pak jste patrně neměli problémy s instalací. Pro odinstalování programu použijte Ovládací panely/Přidat nebo ubrat programy ve Windows. Před instalací nové verze programu vždy odinstalujte starou verzi.

Spojte nf výstup transceiveru s linkovým nebo mikrofonním vstupem zvukové karty. Spojte výstup zvukové karty s mikrofonním nebo s přídavným (auxiliary) nf vstupem transceiveru. Některé transceivery nemohou používat VOX při připojení nf signálu na přídavný vstup. Izolační nf transformátorky mezi počítačem a transceiverem jsou vřele doporučeny. Použijte Ovládací panely Windows k seřízení vstupní a výstupní úrovně zvukové karty. Úrovně lze seřizovat také z programu, jak uvidíte dále.

Máte-li přístup do Internetu, najdete detailní popis instalace programu na adrese http://www.qsl.net/zl1bpu/FUZZY/IZ8setup.html.

Pokud nemůžete používat VOX, musíte si zhotovit obvod pro ovládání PTT. Transceiver může být klíčován signály RTS nebo DTR z některého volného seriového portu COM1 až COM4. Příslušný port nastavte v menu File|Preferences. Potřebný obvod se skládá z tranzistoru NPN s otevřeným kolektorem, seriového rezistoru 10 k v bázi a ochranné diody mezi bází a zemí. Stejný obvod je používán ve známém interface "Hamcomm", často používaném pro RTTY nebo SSTV, a budete jej používat v řadě dalších podobných programů. Pokud jej máte, můžete jej samozřejmě použít a ušetřit si práci. Další možností je využití interface pro ovládání transceiveru z počítače (obvodu CAT) a některého z programů PSKGNR od WD5GNR nebo Logger od K4CY.

Software IZ8BLY používá transceiver v módu SSB. Pro provoz Feld-Hell není důležité, jestli použijete LSB nebo USB - volba bude záviset na použitém filtru v transceiveru nebo na domluvě s operátorem protistanice (toto byste si měli ujasnit na začátku provozu kvůli případnému QSY). Některé transceivery lze snadno upravit pro použití úzkého CW filtru při příjmu SSB. Pokud to nelze zařídit jinak, můžete zkusit provoz split: přijímat CW s úzkým fitrem a vysílat SSB. V tomto případě musíte zvolit správný CW zázněj pro naladění RX.

Některé módy jsou závislé na použitém postranním pásmu. Platí to pro C/MT Hell, FSK-Hell a Duplo-Hell. Při použití USB je vyšší modulační tón vysílán jako vyšší vf kmitočet.

Konfigurace

Stiskněte CTRL+P nebo zvolte "Preferences" z menu a otevřte okno pro nastavení konfigurace programu. Toto okno se skládá z řady tabulek, které odpovídají jednotlivým módům, jejichž nastavení můžete měnit. Nastavení bude uloženo v textovém souboru IZ8BLY.INI.

General:

PTT:

Modes:

Tools:

Ovládání

Menu

Kliknutí na volby menu (nebo výběr pomocí ALT a písmena) zviditelní tato nastavení:

FILE Menu

Menu MODE

Můžete zvolit některý z těchto druhů provozu:

Menu TRANSMIT

Menu RECEIVE

Menu MACRO

Menu TOOLS

Poznámky:
(1) Standardní stanice často mění způsob vysílání každou hodinu. Neslyšíte-li tiky, počkejte na další relaci nebo zkuste jinou stanici.
(2) Tiky po 1/10 vteřiny jsou rovněž dobře použitelné (na obrazovce prostě uvidíte více linek současně).
(3) Tento test je velmi pomalý, takže pro přesné nastavení jej provádějte nejméně 5 minut.
(4) Během testu nespouštějte jiné programy, mohlo by dojít ke skokové změně časové linie!

Nástrojová lišta

Tlačítko Paper zapne nebo vypne dekódování signálů Hell, které budou zobrazovány na displeji v přijímacím okně. Po zaplnění spodní řádky je tato posunuta výše a nová řádka začíná opět dole zleva.

Tlačítka Set Input/Output Volume zavolá program směšovacího panelu (mixéru) Windows pro nastavení úrovní a jednotlivých vstupů a výstupů zvukové karty.
Nastavte tuto úroveň velmi pečlivě tak, aby nedocházelo k ořezávání signálu. Zvýšením úrovně se váš signál nezesílí - pouze se zhorší jeho čitelnost a zvýší se rušení ostatních stanic na pásmu. Linearita je zvlášť důležitá při vysílání znaků, obsahujích šedé tóny, a při vysílání signálů s kosinovým zaoblením obálky.

Přebuzení vysílače může mít tyto nežádoucí důsledky:
- vznik klíčovacích zákmitů (spletrů) kolem vysílaného kmitočtu
- vysílání na harmonických kmitočtech (násobcích) modulačního tónu 980 Hz

Požádejte dobře slyšitelnou protistanici o posouzení Vašeho signálu a spolupracujte při odstranění případných závad.

Poznámka: Ve Windows 95 je spouštěn stejný panel mixéru pro nastavení vstupní i výstupní úrovně. Na tomto panelu použijte volbu Možnosti/Vlastnosti a zvolte Nahrávání pro nastavení vstupní úrovně signálu pro zvukovou kartu.

Tlačítko Preferences otevře konfigurační nabídku.

Tlačítko Small/Big Letters display zdvojnásobí rozměr znaků v přijímacím okně pro lepší čitelnost.

Tlačítko DX Mode. V tomto módu bude každý sloupek znaku vyslán dvakrát. To zpomalí vysílání na polovinu, ale znatelně zvýší poměr signálu k šumu, vzhledem k vlastnosti oka vnímat dvojité obrysy jako silnější signál vzhledem k šumu. Vlastní rychlost příjmu se nezmění, takže každý přijatý znak bude zobrazen dvakrát tak široký než normálně.

Tlačítko Snapshot zaznamená aktuální obsah obrazovky do bitmapového souboru. Tuto funkci můžete použít alternativně k "Auto save bitmap snapshot" (viz výše).

Tlačítkem AGC můžete zapnout nebo vypnout AGC pro zlepšení příjmu slabých signálů. AGC sleduje špičky signálu a zajišťuje optimální kontrast textu. Můžete také seřizovat odezvu AGC posuvníkem "AGC response" (viz dále).

Posuvník Filter Bandwidth Vám umožní změnit šířku pásma DSP filtru, který zlepšuje vlastnosti při příjmu signálů Feld Hell a CW. S úzkým filtrem snadněji potlačíte rušení, ale přijímaný text bude méně ostrý.

Posuvník AGC response vám umožní modifikovat účinek AGC na slabé signály. Je-li AGC příliš rychlé, může být ovlivněno impuzním rušením, je-li příliš pomalé, můžete ztratit některé znaky vlivem rychlého úniku. Experimentujte pro dosažení nejlepších výsledků.

Okno RX a TX

Přijímací okno zobrazuje několik řádků dvojitě psaného textu. Každý znak vypisován dvakrát nad sebou, což umožňuje vždy zajistit čitelnost znaků, i když fázování mezi vysílačem a přijímačem je zcela náhodné.

Jakmile je spodní řádek plný, obraz se posune nahoru a spodní řádek začne postupně zobrazovat další přijímané znaky. Tento proces probíhá trvale a nezávisle na přijatých slovech nebo písmenech, takže často dochází k rozdělení slova nebo písmene mezi dva řádky. Pro minimalizaci problémů s čitelností rozdělených znaků nastavte funkci "Line wrapping", jak je popsána v konfiguraci.

Vysílací buffer tvoří jeden řádek. Text, napsaný v tomto okně, bude vysílán po ukončení slova mezerou. Stiskněte ENTER nebo napište mezeru jako poslední znak v tomto okně, aby bylo vysláno i poslední slovo. Jestliže zvolíte režim "Pause mode" nebo napíšete hvězdičku (*) jako první znak ve vysílacím okně, pak můžete psát cokoliv během příjmu. Text začne být vysílán až po stisknutí ENTER.

Ve vysílacím bufferu můžete používat také metapříkazy. To jsou obecně používané spouštěcí zkratky, které jsou označeny znakem dolaru ($). Mohou být psány přímo do textu nebo mohou být obsaženy v uživatelem definovaných tlačítkových textech (makrech) nebo v textových souborech, vysílaných pomocí menu.

Metapříkaz Vyslaný text / spuštěná akce
$QRZ vlastní volací znak (nastavený v okně preference)
$OTHER volací znak protistanice (definovaný pomocí F11)
$OTHERNAME jméno operátora protistanice (definované pomocí F11)
$OTHERQTH QTH protistanice (definované pomocí F11)
$OTHERRST RST přijaté od protistanice (zapsané pomocí F11)
$RST RST pro protistanici (zapsané pomocí F11)
$CQ vysílání standardní sekvence CQ
$CWID vysílání CW identifikace v zemích, kde je to požadováno
$UTC časová značka (UTC)
$TIME časová značka (místní čas)
$DATE datum (odvozený od místního času)
$DATEUTC datum (odvozený od času UTC)
$$ znak dolar (jinak jej nelze vysílat)
$TUNE vysílání sinusového tónu 980 Hz pro ladění,
použijte pro nastavení výstupní úrovně a výkonu vysílače.
$FELD přepnutí do módu Feld-Hell
$CW přepnutí do módu CW
$CMT přepnutí do módu C/MT
$FSK přepnutí do módu FSK Hell
$DUPLO přepnutí do módu Duplo Hell
$PSK přepnutí do módu PSK Hell
$Cnn vyslání ASCII znaku číslo nn, např. $C65 vyšle "A"
$BUTTONn vyslání textu definovaného pro tlačítko n (v rozsahu 1 až 12)
$DXON zapnutí módu DX (dvojité sloupce)
$DXOFF vypnutí módu DX (dvojitých sloupců)
$NOQSO vymaže volací znak protistanice ($OTHER)
$Pn nastaví výstupní výkon (úroveň ze zvukové karty)
v rozsahu 0 (ticho) až 255 (plný výkon). Tento metapříkaz
změní předchozí nastavení mixéru zvukové karty

Uživatelsky definovaná tlačítka jsou umístěna pod vysílacím buferem. Můžete měnit jejich obsah a název po kliknutí pravým tlačítkem myši. Zde můžete připravit texty a metapříkazy, které pak lze vysílat kliknutím levým tlačítkem myši nebo stisknutím Ctrl+Fx, jak je napsáno u tlačítek.

Ladící indikátor používá techniku rychlé Fourierovy transformace (FFT) a zobrazuje přijímaný signál jako "vodopád". Červená linka označuje nastavení přijímaného a vysílaného nf kmitočtu. Kliknutím myši na displej můžete tento kmiočet změnit podle potřeby. Pravým tlačítkem myši se vrátíte zpět do výchozího nastavení (1300 Hz). Pro vysílání není doporučeno používat příliš nízké ani vysoké kmitočty s ohledem na linearitu nf zesilovače transceiveru.

Poznámka: jestliže přebudíte vstup zvukové karty při příjmu signálu, indikátor zčervená. V tomto případě použijte tlačítko "Input Volume" a snižte úroveň signálu "line in" nebo "mic" podle potřeby.

Technická data


IZ8BLY - Virtuální Hellschreiber

Základní
Podporované módy Feld Hell, PSK Hell, FSK Hell, Duplo Hell, C/MT HELL, Morse
(pouze vysílání)
Podporované rychlosti Standardní rychlost a rychlejší nebo pomalejší nastavení
Řízení zvukové karty 8 bitové vzorky o kmitočtu 11025 Hz
Ovládání PTT Interface Hammcom, VOX nebo seriový interface CAT
Přijímač
Přijímací algoritmus Šedá stupnice (256 úrovní)
Typ filtru Kvadraturní detektor
Šířka pásma filtru Volitelná od 75 do 500 Hz
Vzorkování filtru Dělitelné 2 (0-5512,5 Hz)
Vysílač
Typ signálu sinusový 980 Hz do 98% maximální úrovně
začátek a konec pixelu při průchodu nulou
Filtrování signálu Kosinový průběh obálky*
Šířka pásma 61.25 Hz* v módu Feld-Hell, 105 Hz v módu PSK
Generátor signálu Obnovované tabulky signálu
Podporované fonty fonty Hellschreiber, fonty Windows,
fonty Windows s vyhlazenými okraji (fonty s šedými tóny)

* = pouze při použití fontů Hellschreiber

Historie

25.12.98: Verze 0.0 - testy s nahranými signály

01.01.99: Verze 0.1 - první QSO na pásmu [zůstává trvale v autorově paměti]

21.02.99: Verze 0.8 - přidáno CW

28.02.99: Verze 1.0 - přidán C/MT a S/MT Hell, vodopád, nový uživatelský interface

13.03.99: Verze 1.1 - přidán FSK Hell, FeldNar.Fon

20.03.99: Verze 1.2 - FSK přepracován, autoinstalátor, Feldwide.fon, opravena řada chyb

28.03.99: Verze 1.3 - FSK: volba plný negativ/pouze obrysy, kosinová obálka, dva volitelné zdvihy, volitelná střední úroveň šedé, zavedeno tlačítko +/- 3dB; CW: proměnná rychlost a správný poměr tečka/čárka/mezera; soubor .INI: chyba umístění v adresáři, vlastní vytvoření s předem nastavenými hodnotami; vodopád: možnost zapnout/vypnout (pro pomalé počítače); pevný stavový řádek, umožněno vytváření fontů na pozadí.

05.04.99: Verze 1.4 - Opraveny chyby při ukládání snímků obrazovky a v zobrazení vodopádu (nadále neuvidíte efekt "vlnění"). Přidána možnost nastavení rychlosti vodopádu. Přidána nová sekce pro S/MT (stále testovací, sorry). Přidány FELD-DX.FON a FELDLITL.FON. Přidány nové soubory palet. Malé zlepšení kódu.

11.04.99: Verze 1.5 - Přidán FELDREAL.FON, který je používán opravdovými dálnopisy Hell (díky Koosovi PA0KDF za zdrojový kód); přidány další soubory palet (komprimovaný a expandovaný gamma cyan - modrozelená, "švédský" styl od YL2KF - modrá a žlutá); FSK: opravena chyba v "obrysovém" FSK a přidána volba "silence on idle", při které se nevysílá bílý tón ani mezera (takže tcvr může "oddechnout"); zvýšen vodopád pro snazší ladění signálu FSK; opravena chyba, způsobující prudké zešikmení textu v některých situacích, opravena chyba v CW, takže nyní má tečka i čárka stejný tón i při nízkých rychlostech; přeprogramována většina souborů filtrů: nyní maji Feld-Hell filtry 150 pólů a lze nastavovat jejich šířku posuvníkem v okně; zvolený filtr a paleta jsou uloženy v konfiguračním souboru; TX buffer byl přeprogramován, takže lze lépe vysílat celá slova.

18.04.99: Verze 1.6 - Zvolený font a úroveň bias jsou ukládány v konfiguračním souboru; hodnota bias není resetována při změně šířky pásma; změna šířky je zrychlena u pomalých počítačů; přidán (vybrán z několika) cw dekodér (pouze pro testování). Přidána volba menu "Send opening phrase" (F12) která napíše do bufferu "RRR RRR DE ..." (takže můžete něco vysílat, i když právě píšete do bufferu).

28.04.99: Verze 1.7 - Přidáno šest uživatelsky definovatelných tlačítek pro vysílání opakujících se textů (viz $metapříkazy). Digitální AGC, která sleduje špičky signálu a umožňuje příjímat text kontrastněji při úniku nebo při snížení citlivosti RX. CW dekodér je doplněn o záznam amplitudy signálu a proměnnou prahovou úroveň. Metapříkazy ($) pro majákové funkce a další speciální použití.. Nový font "FELDLOW.FON", který je vertikálně zesílen při malé šířce pásma a lepší čitelnosti pro DX. Speciální grafické znaky v některých fontech (autor neprozradil, kde jsou tyto znaky umístěny, jde o určitou legraci při spojení). Volba "idle - klidových znaků" umožní definovat, co bude vysíláno ve stavu "idle", například pokud je kompletováno slovo z klávesnice. Starší zkratka "%%" byla vypuštěna, byly přidány nové rychlosti (4x a 8x pomalejší). Vodopád je o +6dB tmavší. Odstraněna chyba v konfiguraci při použití zesíleného fontu.

07.05.99: Verze 1.8 - přidána dvě uživatelsky definovaná tlačítka navíc (celkem 8, pro zobrazení všech je nutné rozlišení nejméně 800x600), přidána rychlá tlačítka pro "ladění" a "CQ" (F8 a F9), přidáno "Clear TX buffer" (CTRL+C key) - vyprázdění vysílacího bufferu. Opraveny chyby v některých fontech, takže jsou nahrávatelné i pod Windows NT4.0. Maximální výška nahratelných fontů je nyní omezena na 14 pixelů. Opraveny chyby v $metapříkazech a přidány příkzy $button1, $button2, ... které vysílají texty, uložené pod jednotlivými tlačítky. Přidáno skryté menu pro vysílání speciálních znaků, obsažených ve fontu FELDLOW. Příkaz "Send file" si nyní pamatuje cestu k poslednímu vysílanému souboru a ukládá ji v konfiguraci, z těchto souborů jsou odstraněny znaky LF/CR. Přidána možnost nastavení úrovně pro vodopád v menu preference. Přepracována rutina C/MT, takže je lépe kompatibilní s EVM (ovšem stále to není ono). Tlačítko +/- 3dB nyní pracuje rovněž v módech MT. Přidána funkce "Scope display" (F6), která umožňuje sledovat aktivitu v pásmu asi 6 kHz pro monitorování několika kanálů současně. Přidáno tlačítko pro pořízení snímku obrazovky do bitmapového souboru. Přepracovány ikony a odstraněna chyba při DX módu ve FSK. Přidána technika keše pro tvorbu fontů, takže při startu programu se fonty nevytváří, pouze při jejich změně. Přidána databáze volacích znaků a údajů o operátorech (callbook.txt) a funkce "Who is - kdo je" z menu.

19.05.99: Verze 1.9 - Opravena chyba v CW identifikaci. Automatický záznam bitmapových souborů je nyní přednastaven jako vypnutý. C/MT Hell je lépe propracován s použitím 5 různých rychlostí, z nichž jedna je kompatibilní s EVM; nyní lze vysílat "vyhlazené fonty" jako ve Feld-Hellu a tlačítko +/-3dB nyní pracuje i v tomto módu. Změněna linka na novou Murrayovu Webovou stránku. Nové fonty pro S/MT Hell (SMTHELL.FON a SMT2.FON). Změněn formát callbooku na htm, takže nyní může být snadno stahován aktuální soubor z Internetu. Volba rychlosti počítače "Computer Speed" v preferencích umožňuje snadno vybrat správný filtr, odpovídající rychlosti počítače; nové 300 pólové filtry mají velmi strmé boky a potlačení -100dB. Přidán posuvník pro nastavení "zoomu" vodopádu. DX mód (dvojité sloupce) nyní nevyžaduje znovuvytváření fontů a byl přidán i pro C/MT Hell. Dva nové metapříkazy: $DXON a $DXOFF pro ovládání DX módů pomocí definovatelných tlačítek nebo z vysílaných souborů. Přidán německý překlad souboru help (V1.8) od Heinze DJ6SY.

13.06.99: Verze 2.0 - Přidán nový mód "MFSK Hell". Upraven tvar výstupních signálů kosinovým zaoblením obálky při použití fontů rodiny "Feld". Přidány nové fonty "FeldModern" a "FeldVert". Upraven standardní font "FeldHell" od G3PLX pro definitivní odstranění konfliktů s programem pro EVM. Upravena rutina AGC, které je nyní mnohem plynulejší. Malé úpravy některých fontů. Odstraněna chyba, pro kterou nebylo možné v některých fontech vysílat znaky "{ a }". Příznak pro mezerový režim je nyní obsažen v souboru .ini. Přidán český help (překlad Josef OK2WO). První verze souboru častých otázek a odpovědí (F&Q). Přidána detekce pomalého psaní. Přidána korekce šikmosti pro nepřesné karty.

06.06.99: Verze 2.1 - Odstraněny chyby: Odstraněny staré volby pro duplexní karty a příposlech vlastního vysílání, hodnota Bias už není občas vynulována, CWID vrací předchozí mód, DX mód je upraven pro nový mód Duplo Hell, kurzor je umístěn za posledním znakem po vložení tlačítkového textu v Pause mode (*), filtr přijímaného signálu je přednastaven jako zapnutý. Korekce šikmosti nadále negeneruje šum při vysílání, byla odstraněna volba "nahrávání filtru". "Append pause character" přejmenován na jednodušší "Pause mode". Opraven problém v bufferu při detekci pomalého psaní. Nadále nelze obnovovat fonty při vysílání, což způsobovalo havárii programu. V CW módu nadále nelze vysílat znak "idle". Nové vlastnosti: Nový mód Duplo Hell v definitivní verzi. Nadále je zapamatováno a obnovováno umístění a rozměr okna programu. AGC je vypínáno a zapínáno tlačítkem na nástrojové liště, pro spuštění a zastavení příjmu (virtuálního papíru) je používáno jedno tlačítko. Nový dekodér CW s popisem v helpu. Volba Line wrapping - odstraňuje problémy s přerušením textu u pravého okraje řádky. Malá část textu je opakovaně zobrazena na další řádce. Korekce šikmosti s využitím vysílačů přesného kmitočtu a času (WWV). Klávesa F10 pro CWID. Volba "pípnutí při odklíčování" s využitím při manuálním ovládáním vysílače. Help v italštině. Volba spouštění deníkového programu. Zadávání volacího znaku protistanice s využitím pro standardní zahajovací/ukončovací fráze (F11/F12). Urychlení spouštění programu uživatelskou volbou nahrávaných zvukových tabulek. Lepší spustitelný program díky využití nového překladače C++ Builder verze 4.0.

04.08.99: Verze 2.2 - Španělský help (Raimon EA3EZO), klávesová kombinace Ctrl-G pro spouštění deníku, F11 zkopíruje volačku i do schránky pro pozdější vložení do deníku (ve Windows), metapříkaz $NOQSO pro vymazání volačky protistanice, volitelný program pro nastavení zvukové karty, nastavitelný "Scope mode" pro CW MS.

07.08.99: Verze 2.3 - Odstraněna chyba, způsobující "audio buffers" chybu v CW módu.

09.08.99: Verze 2.4 - Přidán výpočet aktuálního kmitočtu

13.08.99: Verze 2.5 - Metapříkaz $Pn pro nastavení výstupního výkonu a $DATEUTC. Dále byl v této verzi přidán mód Standby pro dočasné pozastavení programu a uvolnění zvukové karty a Com portů pro použití jiným programem, opravena chyba při výpočtu kmitočtů, přidáno prohlížení databáze, jednoduchý přijímač pomalého SlowFeld Hellu a zobrazení data a času na stavovém řádku.

16.08.99: Verze 2.6 - Podpora PTT od WD5GNR, rychlé spouštění programu pro PSK31, nový český help.

25.09.99: Verze 2.7

Nové vlastnosti:

Odstranění chyb/malé úpravy:

23.12.99: Verze 2.8 - přidáno tlačítko pro přepnutí do MT63

24.01.2000: Verze 2.9 - Makra ovládána pomocí Ctrl+F a z menu. tlačítko CQ na panelu. Nový vodopád. Vypuštěn "scope display". Zavedena možnost změny parametru BlocLenMultiplier v souboru INI pro pomalejší počítače.

04.02.2000: verze 3.0 Beta - větší vodopád, proměnná výška tónu, ladění pomocí "označ a klikni". Okno deníku s exportem v ADIF. Metapříkaz $OTHERNAME. Kosinová obálka signálu FSK, Duplo a CW. Kosinová obálka pro všechny nehellové fonty. Zlepšena čitelnost signálů Duplo. C/MT Hell kompatibilní s EVM (vyžaduje rychlejší CPU). Zrušeno obnovování signálových tabulek. Zvětšeny nápisy u tlačítek. Menší změny kódu. Z programu bylo vypuštěno: proměnná rychlost, zdvih 490 Hz pro Duplo a FSK, clarifier pro PSK, nastavení "Bias", 5 tónový C/MT Hell.

23.02.2000: Verze 3.0 finální.

 


Hellschreiber IZ8BLY pro 32 bitou platformu windows
C 1998-99 Nino Porcino,
ninopo@tin.it